Interesant

Proprietățile elementelor chimice

Proprietățile elementelor chimice

Tabelul proprietăților chimice și al altor proprietăți ale elementelor, inclusiv simbolul chimic, este prezentat mai jos.

Graficul proprietăților chimice ale elementelor oferă, de asemenea, detalii despre numărul atomic, greutatea atomică, greutatea specifică și altele asemenea.

Unele elemente nu sunt stabile și au un timp de înjumătățire foarte scurt. Pentru aceste elemente, greutatea atomică este inclusă între paranteze.

În prezent au fost identificate 118 elemente, dintre care primele 94 apar în mod natural pe Pământ și restul de 24 au fost create sintetic.

Tabelul proprietăților și simbolurilor elementelor chimice
NumeSimbol chimicNumar atomicGreutate atomicaGravitație specifică
(Solid)
Punct de topire ° CPunct de fierbere ° C
ActiniumAc89(227)
AluminiuAl1326.9822.7
AmericiumA.m95(243)
AntimoniuSb51121.756.67
ArgonAr1839.9481.784
ArsenicLa fel de3379.9225.73
AstatineLa85(210)
BariuBa56137.343.8
BerkeliumBk97(249)
BeriliuFi49.0121.84
BismutBi83208.989.80
BorB510.8112.45
BromFr3579.9043.19
CadmiuCD48112.408.64
CesiuCs55132.911.903
CalciuCa2040.081.55
CaliforniumCf98(251)
Carbon (sub formă de grafit)C612.0112.13
CeriuCe58140.126.78
ClorCl1735.453
CromCr2451.996
CobaltCo2758.933
CupruCu2963.5468.94
CuriumCm96(247)
DyprosiumDy66162.50
EinsteiniumEs99(254)
ErbiuEr68162.264.8
EuropeumEu63151.96
FermiumFm100(253)
FluorF918.9981.14
FranciumPr87(223)
GadoliniumDoamne64157.255.9
GaliuGa3169.725.9
GermaniuGE3272.595.36
AurAu79196.9719.5
HafniuHf72178.4913.07
HeliuEl24.0030.178
HolmiuHo67164.93
HidrogenH11.0080.076
IndiuÎn49114.827.42
IodEu53126.904.89
IridiuIr77192.222.42
FierFe2655.8477.85
KryptonKr3683.803.708
LantanulLa57138.916.16
LawrentiumLw103(257)
ConducePb82207.1911.4
LitiuLi336.9390.59
Luteciumlu71174.97
MagneziuMg1224.3121.74
ManganMn2554.9387.39
MendeleviuMd101(256)
MercurHg80200.5914.19
MolibdenMo4295.9410.0
NeodimNd60144.247.05
NeonNe1020.1830.90
NeptuniumNp93(237)
NichelNi2858.718.9
NiobiuNb4192.9068.5
AzotN714.0071.027
NobeliumNu102(254)
OsmiuOs76190.222.48
OxigenO815.9991.426
PaladiuPd46106.411.9
FosforP1530.9741.83
PlatinăPt78195.0922.5
PlutoniuPu94(242)
PoloniuPo84(210)
PotasiuK1939.1020.859
PraseodimRelatii cu publicul59140.916.6
PrometiuP.m61(147)
ProtactiniuPa91(231)
RadiuRa88(226)
RadonRn86(222)
ReniuRe75186.2
RodiuRh45102.9112.1
RubidiuRb3785.571.525
RuteniuRu44101.0712.26
SamariumSm62150.357.7
ScandiuSc2146.956
SeleniuVezi3478.964.8
SiliciuSi1428.0862.49
ArgintAg47107.8710.47
SodiuN / A1122.990.972
StronţiuSr.3887.622.54
Sulful (amorf)S1632.0642.1
TantalTa73180.9516.6
TechnetiumTc43(99)
TelurulTe52127.66.24
TerbiuTb65158.92
TaliuTl81204.3711.85
ToriuTh9023212.16
TuliuTm69168.93
StaniuSn50118.697.3
TitanTi2247.905.17
TungstenW74183.8519.3
VanadiuV2350.946.0
XenonXe54131.35,85
YtterbiumYb70173.045.5
ItriuDa3988.914.57
ZincZn3065.377.1
ZirconiuZr4091.226.53

În cazul în care parantezele sunt utilizate în diagramă pentru greutățile atomice, aceasta indică faptul că acestea sunt elemente instabile


Priveste filmarea: chimice arene 1 (Ianuarie 2022).